Формування громадянських якостей учнів у процесі взаємодії школи з громадою.
(з досвіду роботи школи в режимі дослідно-експериментальної діяльності)
25 квітня 2014 р. на базі КЗ «Білоріченська ЗОШ І-ІІІ ступенів» відбулася обласна науково-практична конференція на тему: «Формування громадянських якостей учнів у процесі взаємодії школи та громади». Конференція проходила з метою звіту школи про роботу в режимі дослідно-експериментальної діяльності. У заході взяли участь:
- депутат обласної ради, голова профкому ГЗФ «Білоріченська» Осиф Богдан Любомирович,
- науковий керівник дослідно – експериментальної роботи школи Абрамова Світлана Валентинівна,
- науковий співробітник ЛОІППО Полупан Ірина Миколаївна,
- голова селищної ради Нечипоренко Максим Борисович,
- директор Лутугинської районної комунальної установи «Методичний кабінет освіти» Лебедєва Вікторія Олексіївна,
- методист районного методичного кабінету освіти, куратор школи Новікова Наталія В’ячеславівна,
- методист районного методичного кабінету освіти Мішустіна Наталія Анатоліївна,
- голова ГО « ШАНС» Шумілін Віталій Дмитрович, заступник голови ГО ШАНС Антоненко Олена Валентинівна,
- керівник селищного музею Чанаканова Наталія Петрівна,
- член регіональної спілки письменників України Бердецька Інна Анатоліївна,
- представники громадсько активних шкіл області, району.
Конференція розпочалася з урочистого привітання гостей за слов’янською традицією хлібом - сіллю. Учні в цікавій формі познайомили присутніх з візиткою школи, яка супроводжувалась показом яскравого відеофільму про навчальний заклад. Відкрила конференцію директор ЛРКУ МКО Лебедєва Вікторія Олексіївна, яка привітала усіх присутніх, засвідчила важливість роботи шкіл в режимі дослідно-експериментальної діяльності та вручила директору школи Коломоєць Л. Г. грамоту за активну участь в регіональній експериментальній діяльності.
У пленарній частині заходу директор школи ознайомила присутніх з системою роботи навчального закладу в рамках експериментальної діяльності, де акцентувала увагу на тому, що досвід роботи школи в рамках взаємодії школи з громадою неодноразово було представлено на районному, обласному, Всеукраїнському та Міжнародному рівнях, за що навчальний заклад отримав Почесні дипломи, грамоти, подяки тощо. З них особливо треба відокремити Дипломи МОН України, Національної академії педагогічних наук України «За вагомий внесок у розвиток національної освіти», «За розробку і презентацію інноваційних освітніх проектів», «За активну роботу з упровадження педагогічних інновацій у навчально-виховний процес». Підводячи підсумки виступу, Любов Григорівна підкреслила, що результатом інноваційної діяльності школи є учень як особистість, член родини, мешканець свого селища, який чітко усвідомлює, що він не тільки громадянин України, а й людина Світу.
Заступник директора з НВР Вялкова О. В. презентувала модель взаємодії школи з громадою на основі партнерських стосунків, зробила акцент на тому, що дана взаємодія відіграє велику роль у формуванні громадянських якостей учнів. Психолог школи Колузонова Ю. М. представила звіт про проведені протягом п’яти років дослідження, звернула увагу на те, що протягом всього періоду експерименту простежувалась позитивна динаміка з формування громадянськості особистості.
У перерві присутні мали змогу ознайомитися з виставкою робіт декоративно ужиткового, фото мистецтва, зроблених руками учнів.
На виставці породнились декілька видів прикладного та класичного мистецтва, в одній експозиції «зійшлись» вишивка хрестом та живопис, вишивка бісером та картини зі стрічки, професійні фото та квілінг, що були виконані за різною технікою. Одним словом, керівники гуртків Губська Н. П., Лунякіна Д. С., Колузонова Ю. М. представили результати творчого пошуку учнів, які викликали у присутніх захоплення.
Друга частина конференції була представлена роботою секцій. Перша секція проходила у формі прес-конференції з представниками громади, де було висвітлено сумісну діяльність підприємств-партнерів, ГО «ШАНС», селищної ради та школи в контексті реалізації сумісного проекту «Здорова нація – спільна мета влади та громади».
Робота другої секції була присвячена сумісно реалізованим проектам школи та громади. Дуже цікавим було інсценування проекту учнів початкової школи «З народних глибин» під керівництвом вчителя початкових класів Федірко О. Г., яке було представлено у формі агітбригади. Вчитель російської мови Астахова Т. М. презентувала проект «Юні поети школи», а школярі основної та старшої школи не залишили байдужим жодного з присутніх, коли декламували вірші учнів- випускників. Багато гарних слів про учнів- поетів школи було сказано Членом регіональної спілки письменників України Бердецькою Інною Анатоліївною, яка упродовж багатьох років працює з юним поетами і презентує їх роботу на обласному, регіональному та всеукраїнському рівні.
Робота третьої секції була присвячена музейній справі школи. Керівник шкільного музею Ткачова М.О. ознайомила присутніх з технологією взаємодії шкільного та селищного музеїв, презентувала форми роботи учнів у вигляді віртуальних екскурсій та представила відеофрагмент музейного уроку на тему: «Символіка українського рушника».
Керівник селищного музею Чанаканова Н. П. відмітила активну співпрацю всіх учасників навчально – виховного процесу щодо організації та проведення всіх заходів, пов’язаних з діяльністю шкільного та селищного музеїв.
Підсумки заходу підвела науковий керівник експериментальної діяльності школи Абрамова С. В., яка відмітила високий рівень проведення конференції та повідомила присутніх про те, що враховуючи позитивні результати проведення експерименту рішенням Департаменту освіти і науки Луганської облдержадміністрації навчальний заклад продовжує дослідницьку діяльність за темою: «Формування соціальної компетентності учнів у взаємодії школи та громади»
Закінчилась конференція яскраво та презентабельно – флеш-мобом на патріотичну тематику: «Хто, якщо не ми!».
Загалом, захід пройшов на підвищеному емоційному стані. Дух партнерства, співпраці, взаєморозуміння, відчуття відповідальності за сумісну реалізацію головної мети – виховання громадянина України, відчувався протягом всієї конференції.
Адміністрація навчального закладу висловлює велику подяку Луганському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти, відділу освіти Лутугинської РДА, районному методичному кабінету освіти, підприємствам-партнерам, громаді селища Білоріченський за реалізацію завдань дослідно-експериментальної діяльності.